9r. 10. Zakaj duhovniku povedati grehe?

Objavljeno: 26. 11. 2020

10. poglavje: ZAKAJ POVEDATI GREHE DUHOVNIKU?

1. Vstopna molitev

Zmoli molitev na strani 89. Razmisli, kaj vse nam molitev sporoča.

Vsemogočnemu Bogu in vam, bratje in sestre, priznam, da sem grešil v mislih, besedah in dejanju, mnogo dobrega opustil in slabega storil. Žal mi je, zelo mi je žal. Zato prosim sveto Devico Marijo, vse angele in svetnike in tudi vas, prosite zame Boga, nebeškega Očeta.

Ja, grešimo v mislih, besedah in dejanjih, grešimo pa tudi v opustitvah dobrega. Da se obvarujemo grehov moramo za to moliti in prositi, ne gre drugače. Prositi moramo za pomoč Devico Marijo, angele (varuhe) in svetnike in seveda tudi drug drugega. Ej ti, a to delaš? Če je tvoj odgovor DA, super, kar tako naprej, če je tvoj odgovor NE, začni danes, ne jutri.

2. Zagrizi

Izpoved londonskega gangsterja.

Preberi zgodbo na strani 90.

Odpri wordov dokument, kjer so že napisana vprašanja za odgovore: 10. poglavje - odgovori

01. Kaj je mama povedala Johnu Pridmore-ju, da vsak dan dela zanj?

02. Kje se je John Pridmore spreobrnil?

3. Video: Zakaj povedati grehe duhovniku?

03. Kaj pomeni beseda greh v grščini?

04. Kaj odgovori Sarah Swafford ljudem, ki jo vprašajo: »Zakaj moramo iti k duhovniku povedati grehe?« (0:51)

4. Video: V življenju moraš imeti cilj?

05. Če obstaja cilj v življenju, potem obstaja tudi neki »…..« (0:37-1:01)

06. Ali so zapovedi pravila, ki nas omejujejo v življenju? (1:03-1:20)

07. Kaj je Božji načrt za tvoje življenje, kaj pravi duhovnik Mike? (1:32-1:35-trije pomembni glagoli, kateri?)

5. Video: Kaj je greh?

08. Kateri so trije pogoji za smrtni greh? (0:06-0:36)

09: Kaj v bistvu – osrčju vsakega greha, kaj pravi greh Bogu? (1:15-1:32)

10: Koga prizadene greh? (2:34-2:36)

11: Kaj kristjani vidimo, ko pogledamo na križ? (3:32)

6. Video: Kako grem k spovedi in kako se spovem grehov?

12. Zakaj nam je Jezus dal zakrament svete spovedi? (0:30-0:34)

13. Kaj naredimo pred začetkom spovedi? (0:44)

14. Kaj se zgodi duhovniku, če bi povedal grehe, ki jih je slišal pri spovedi? (2:21-2:30)

15. Zakaj je pomembno, da duhovniku povemo, kdaj smo bili zadnjič pri spovedi? (2:53-3:11)

16. Katere greha moramo povedati pri spovedi in kako se jih moram spovedati? 3:20-3:55)

17. Kateri dve pasti, napaki, lahko narediš, ko se spoveduješ svojih grehov? (4:00-2:28)

18. Ali so skušnjave že greh? (5:36-6:05)

19. Kakšna je razlika med obžalovanjem in kesanjem? (6:32-6:41)

20. Kaj pravi duhovnik Mike ljudem, ki pravijo, da ne morejo k spovedi, ker ne obžalujejo dovolj svojih grehov? (7:09-7:18)

SPOVED JE VEDNO KRAJ ZMAGE BOŽJEGA USMILJENJA NAD NAŠIMI GREHI ZA NAŠO SREČO IN SVOBODO.

POPOLNA SKESANOST JE OBŽALOVANJE GREHOV NE ZARADI STRAHU PRED PEKLOM AMPKA ZARADI LJUBEZNI DO BOGA.

7. NA KONCU PREBERI ZA NA POT – NA KRATKO str. 96-98

21. Zaradi katerih štirih razlogov nam je Jezus dal zakrament sprave oz. spovedi? (Odgovor najdeš v knjigi na str. 96-97)

- Srečanje z Bogom.
- Milost, da manj grešimo in se lažje upremo skušnjavam.
- Pomiritev z Bogom in Cerkvijo in lastno vestjo.
- Odpravi dvom o tem, ali so nam grehi odpuščeni.

22. Kaj je krivda? (V knjigi na str. 97)

23. Ko duhovnik začne spovedovati poljubi križ na vijola štoli, kaj to pomeni? (V knjigi na str. 98).

8. IZZIV: OPRAVI DOBRO SPOVED?

Kdaj grem k spovedi? Tretja cerkvena zapoveda pravi, spovej se svojih grehov vsaj enkrat v letu. Cekrev priporoča kristjanom redno mesečno spoved, saj tako lažje in hitreje premagamo grehe z Božjo pomočjo. Pravilo je, da gremo k spovedi čim prej, po vsakem velikem "smrtnem" grehu, ko se zavedamo, da gre za hudo stvar in smo greh premišljeno storili. K spovedi gremo vsekakor prej, kot bi pristopili k svetemu obhajilu.

Kako pridem do spovednika? To ni problem, enostavno pokliči župnika, ali duhovnika, ki mu zaupaš in mu povej, da bi rad šel k spovedi. Spovednik ti bo določil kraj in uro. Uporabi vse znanje, ki si ga spoznal/a v tem poglavju in zaupaj v Božjo ljubezen in usmiljenje. Največji dar, ki ga lahko podariš Gospodu je, da se spoveš svojih grehov in osvobojeno znova zaživiš. "Povem vam: Prav takó bo v nebesih večje veselje nad enim grešnikom, ki se spreobrne, kakor nad devetindevetdesetimi pravičnimi, ki ne potrebujejo spreobrnjenja" (Lk 15,7).

Možnost za spoved v Župniji Postojna je vsak večer pol ure pred mašo ali po maši. Dovolj je, da greš do duhovnika, ki se pripravlja na mašo in ga prosiš za spoved. Če ne bo utegnil pred mašo te bo spovedal takoj po maši. Še bolje je, če ga predhodno pokličeš po telefonu in se dogovoriš, da prideš k spovedi. Duhovnik je na razpolago za spoved vsak prvi petek in prvo soboto pol ure pred sveto mašo ter vsako nedeljo od 7.45 dalje, in med sveto mašo do obhajila.

Priprava na spoved:  Glej obrazec za pripravo na spoved: (Tukaj)