1. Zakaj moram hoditi k maši?
SREČANJE Z JEZUSOM V EVHARISTIJI.
Dokument z vprašanji za odgovore
Oglej si uvodni filmček: Zakaj hoditi k maši?
- Mnogi kristjani po svetu hodijo k maši in pri tem tvegajo svoje življenje. Tako je tvegala življenje tudi Chrisova prijateljica iz Iraka.
- Prvi kristjani so pogosto rekli: »Brez evharistije, brez maše ne moremo živeti«.
- Naši predniki so za maše zgradili prečudovite cerkve.
1. Zakaj nekateri kristjani čutijo, da je maša tako pomembna, da brez nje nočejo živeti?
2. Kaj mi pomeni sveta maša?
Molitev
Lk, 22,14-20
2. Ali se pri maši dolgočasiš?
Preberi si zgodbo v knjigi na strani 140.
3. Kaj je Jezus storil za nas pri maši?
3. Kaj se zgodi pri maši?
Oglej si filmček: Kaj se zgodi pri maši.
Čudež v Lancianu: https://www.siposh.com/plus/kapljice/cudezvlancianu
Relikvijarij s hostijo in vinom, ki sta se spremenila v meso in kri. https://si.aleteia.org/slideshow/kraji-kjer-so-se-zgodili-evharisticni-cudezi
4. Kaj je najdragocenejši trenutek v tvojem tednu - pomisli, spada med pomembne trenutke tvojega tedna tudi sveta maša?
5. Kaj je transsubstancijacija? (4:43-5:00)
6. Kaj je naredila štiriletna deklica, potem, ko je šla njena mama k svetemu obhajilu? (5:43...)
7. Kaj se je zgodilo duhovniku v Lancianu v Italiji v 8. stoletju?
KAKO JE SESTAVLJENA MAŠA?
Zanimi video: https://youtu.be/zcxros_H1Jc
Maša je skupna molitev Cerkve. V UVODNEM DELU svete maše je najprej pozdrav, da bi se srečali z Gospodom. Nato pomislimo kakšni prihajamo pred Boga in ob tem obžalujemo svoje grehe in opustitve. Boga skupaj prosimo odpuščanja in zmolimo kesanje, ki nam odpušča male grehe. Po kesanju zmolimo še molitev, ki ji rečemo Slava. S to molitvijo častimo Boga v nebesih in se veselimo združenja nebes in zemlje. Po slavi duhovnik moli glavno mašno prošnjo. To je prošnja kateri se pridružimo vsi kristjani po vsem svetu in skupaj prosimo Boga Očeta v Jezusovemu imenu. Naša potrditev je naš AMEN.
Sledi prvi GLAVNI del svete maše, ki mu rečemo: BESEDNO BOGOSLUŽJE. V tem delu maše poslušamo Božjo besedo. Po besedi nam Bog razodeva svojo ljubezen in skrb za nas. Božja beseda je vedno aktualna, vedno namenjena nam, ki jo poslušamo. Besedno bogoslužje sestavljajo:
- Prvo berilo iz stare zaveze.
- Pslam, ki je naša molitev in pesem k Bogu.
- Drugo berilo, ki je iz nove zaveze.
- Evangelij, ki govori o tem, kar nam je Jezus razodel, učil ali storil za nas, da bi mi živeli kot kristjani.
- Pridiga, je namenjena duhovnikovi razlagi in spodbudi, da bi Božjo besedo bolje razumeli in da bi lažje po njej živeli.
- Veroizpoved je povzetek naše vere v troedinega Boga, v Cerkvev in v glavne verske skirvnosti.
- Prošnje so skupna prošnja k Bogu zase in za ves svet in vse ljudi.
Nato se začne drugi glavni del svete maše, ki mu rečemo EVHARISTIČNO BOGOSLUŽJE. Najprej se zahvalimo Bogu za vse darove zemlje in dela naših rok. Znamenje teh darov sta kruh in vino. Nato zmolimo drugo skupno prošnjo nad darovi v kateri se pridužimo Jezusovi daritvi na križu za nas. V tem delu maše se zgodi resnični čudež. Kruh in vino postaneta Jezusovo telo in kri. Temu rečemo spremenjenje ali transsubstanciacija. (Snov ostaja ista, njena vsebina - bistvo pa se spremeni – kruh postane Jezusovo telo, vino postane Jezusova kri, to je čudež, ki se dogodi pri vsaki maši.)
- Jezusovo telo je za nas Božji dar. Jezus nam podarja svoje nesmrtno telo, da bi tudi sami postali nesmrtni.
- Po obhajilu Jezus želi priti k nam in v nas, želi biti z nami in nas varovati, dobesedno želi, da se hranimo iz njega.
- Maša je srečanje med nebesi iz zemljo. Srečanje Boga in nas, kjer se neločljivo povežemo.
V zadnjem delu maše, ki mu rečemo SKLEPNI DEL, duhovnik moli tretjo skupno prošnjo, prošnjo po obhajilu, v kateri prosi Jezusa, da bi v nas delovala moč svetega ohajila in svete maše. Nato duhovnki pove še oznanila in na koncu podeli blagoslov v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Zadnji stavek pri maši se glasi: Pojdite v miru, kar pa ni toče prevod latinskega pozdrava, ki se glasi: Ite, missa est! In v dobesednem prevodu pomeni POJDITE, POSLANI STE (oz. MAŠA SE NADALJUJE V ŽIVLJENEJ)! Ob tem pozdravu si spomnimo, da nas Jezus po maši pošlilja v svet in življenje, da ga moramo živeti kot kristjani. Biti kristjan ni naše poslanstvo, ki ga Bog pričakuje od svojih otrok po krstu.
8. Kateri so štirje glavni deli svete maše?
9. Kaj pomeni latinska besede: ITE, MISSA EST?
4. Judovska pasha in krščanska sveta maša.
Oglej si filmček: Judovska pasha in krščanska sveta maša
10. Vsak teden smo povabljeni k sveti maši, zakaj? (3;16-3:37)
Pri maši govorimo o daritvi. Kaj je točno daritev?
Če hočemo razumeti sveto mašo in njen daritveni pomen moramo najprej razumeti kaj je bila daritev v stari zavezi. V stari zavezi je Bog naročil Mojzesu in vsem Izraelcem, naj obhajajo velikonočno daritev jagnjeta, s katerega krvjo so pomazali nadduri in podboje vrat v noči, ko se je zgodila 10 Egiptovska nadloga, zaradi tega so bili prvorojenci obvarovani smrti. Ta daritveni obred je bil za Izraelce ključni trenutek, ki je pomenil Božjo rešitev iz suženjstva v Egiptu in začetek poti rešitve v obljubljeno deželo. Velikonočnemu obredu so rekli pasha – Gospodov mimohod.
Med velikonočno večerjo in sveto mašo je veliko podobnosti.
1. Izraelci so izbrali neoporečno moško jagnje. – Jezus, ki je bil moški brez greha, ki sebe imenuje jagnje božje.
2. Jagnje so Izraelci darovali na način, da so ga zaklali, ob tem mu niso smeli polomiti kosti – Jezus je bil s sulico preboden (zaklan) na križu, niso pa mu strli nobene njegovih kosti.
3. S krvjo jagnjeta so pomazali podboje hišnih vrat, da bi se rešili angela smrti. – Jezusova kri nas rešuje grehov in večne smrti.
4. Jagnje so Izraelci jedli skupaj z nekvašenim kruhom. Tako so prejeli moč, da so odšli iz suženjstva v Egiptu na pot v obljubljeno deželo – Jezus nam daje v hrano kruh in vino – svoje telo in kri, da bi imeli moč za potovanje iz tega življenje v večno življenje.
5. Izraelci so obred pashe (prehoda) obhajali vsako leto, da so se spominjali, kako jim je Bog pomagal. – Kristjani obhajamo sveto mašo vsak dan, da se spominjamo, kako nam Bog po Jezusu pomaga.
5. Walterjeva zgodba
Oglej si filmček: Walterjeva zgodba in odgovori na naslednja dve vprašanji v domači nalogi?
11. Kaj se je zgodilo z Walterjem?
12. Za koga Walter moli in komu je odpustil?
6. Odgovori na vprašanje, ki ga Brian Butler vpraša v filmčku.
13. Kakšen bo tvoj odgovor na Jezusovo vprašanje: Glej, to je moje telo, ki se daje zate, kaj boš odgovoril Jezusu?
7. Priprava na mašo
- MAŠA prihaja iz gr. besede ευχαριστία = euharistia in pomeni ZAHVALA. Maša je najprej naša zahvala Bogu, za odrešenje po Božjem sinu Jezusu Kristusu. Obenem je tudi zahvala za zemeljsko življenje in za vse, kar v življenju imamo.
- Pred mašo imamo ENOURNI POST pred obhajilom. Ta čas je namenjen naši pripravi na mašo. Pripraviti moramo telo s postom, kot tudi srce in duha, tako, da pomislimo zakaj se bomo Bogu zahvalili, za koga/kaj bomo prosili, za kaj ga bomo prosili usmiljenja in odpuščanja, itd.
8. NEKAJ PRAKTNIČNIH NASVETOV:
Ogleji si filmček: Praktični nasveti
1. Dostojna, lepa in spoštljiva obleka. Oblesi se tako, da te ne bo sram pred drugimi. Gremo na svečano srečanje z Bogom in ne v telovadnico ali na plažo. Poleti imejmo vsaj kratke rokave in krilo ali hlače do kolen. Tudi ne nosimo preveč odprtih bluz.
2. Pripravi svoje srce in telo. Upoštevaj evharistnični post eno uro pred obhajilom. Če veš, da si hudo grešil, opravi sveto spoved, preden greš k obhajilu. Če zmoliš po namenu svetega očeta (papeža) pri maši še veroizpoved, očenaš in zdravomarijo in slavaočetu, lahko dobiš v svetem letu tudi popolni odpustek.
3. V cerkvi izberi primeren prostor za molitev in zbrano sodelovanje. Najdi primeren prostor kjer boš lahko v zbranosti sledil maši, molili, prepeval, videl dogajanje na oltarju. Ne zadržuj se pod korom, ne naslanjaj se na spovednico, morda je v njej spovednik in spovedanec. Poglej tudi, če gori zelena ali rdeča luč. Če gori zelena lahko greš tudi k spovedi. Če gori rdeča, pomeni, da je nekdo pri spovedi.
4. Pozorno in s pričakovanjem poslušaj berili in evangelij. Vprašaj se, kaj mi želi danes povedati Bog? Dobro je, če si Božjo besedo prebereš že doma, preden greš k maši. Odlomki so vsak dan objavljeni na https://hozana.si/
5. Bodi iskren z Bogom. Povej Bogu, kar potrebuješ, iskreno se mu opraviči, iskreno ga prosi, iskreno se mu zahvali.
6. Ne glej, ampak sodeluj! Sv. Avguštin pravi, kdor poje, dvakrat moli. Skupne molitve moli na glas, ne bodi eden od kipo v cerkvi, bodi živ, kajti Jezus je živ.
Oglej si še tale filmček: Odgrnjena tančica.
IZZIV
14. Ugotovi, kdo je bil Carlo Acutis? Pojdi na spletno stran: https://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/clanek/blazeni-carlo-acutis?Open
Odlej si blog iz lanskega oratorija o evahrističnem čudežu v Lancianu. https://youtu.be/4FOzMxAPv3g