5. LEKCIJA: SRČNA DOBROTA PRINAŠA SREČO

Objavljeno: 14. 10. 2020

Od strani 21. do 24.

Molitev na začetku:

Skupaj zmolite desetko rožnega venca s prošnjo k Mariji, da nas obvaruje okužbe s korona virusom in za pomoč in vrnitev zdravja vsem tistim, ki so zboleli.

Preberi zgodbo o Jožefu, ki je osrečil brate in očeta

Odgovorite na vprašanja, ki so v knjigi na strani 24.

Odgovore naj napišejo otroci na list papirja, mama pa naj jih s telefonom slika in pošlje sliko župniku.

1. Kaj je rekel Jožef svojim bratom, ko se jim je predstavil?

2. Kaj so bratje sporočili očetu?

3. Kako je Jožef tolažil brate po Jakobovi smrti?

4. Kdo je prinesel srečo v Jakobovo družino?

5. Čigav dar je dobrota srca?

Kaj se lahko naučimo od Jožefa?

Da je mogoče biti dober tudi takrat, ko so drugi do tebe hudobni. Da Bog tiste, ki delajo dobro blagoslavlja in varuje. Bog je Jožefovo dobroto poplačal s tem, da je postal vladarski upravitelj nad vsem Egiptom. Bog je po dobroti Jožefa rešil tudi njegovega očeta Jakoba in njegove brate. Biti dober je lepo.

Prava dobroto prihaja iz našega srca.

Kdaj smo dobri? Ko se trudimo, da smo iskreni in dobri do vseh ljudi, ko hudo vračamo z dobrim, ko odpustimo krivico, ko se opravičimo, ko se potrudimo, da lepo govorimo in ne kričimo, ko drugih ne zafrkavamo in ne govorimo grdih besed, ko pospravimo za sabo, ko ob srečanju druge ljudi pozdravimo, ko se trudimo, da smo točni in ne zamujamo, ko pospravimo za urejenost svojih stvari, sobe in obleke. Ko pospravimo svoje igrače, ko se trudimo, da smo prijazni, veseli, ko odraslim ne skačemo v besedo ampak jih pozorno poslušamo, ko ne norimo, ko ne razbijamo in uničujemo predmetov in pazimo na svoje stvari in stvari drugih, ko ne divjamo, ko se znamo za prejete stvari zahvaliti, itd.

POGOVOR S STARŠEM

Z enim od staršev se pogovorite o pravilih lepega vedenja. Kaj je to bonton in kulturno obnašanje? Starši izkoristite priložnost in otroka pohvalite za njihovo lepo obnašanje in dobroto srca. Povejte jim, kaj pri njih najbolj cenite in na kaj ste pri njih najbolj ponosni glede njihovega obnašanja. Povejte, v katerih situacijah njihovo obnašanje ni bilo primerno. Skupaj ugotovite, kako bi se v danih situacijah morali obnašati.

Določite si pravila lepega obnašanja doma, v cerkvi in v šoli. Pravila napišite na list papirja in sliko pošljete župniku, da bo tudi on vedel, kako naj se obnaša.

Skupaj zapojte ali poslušajte pesem: O moj Bog dopusti mi. (Besedilo je v delovnem zvezku na strani 19.

Otrok naj reši naloge v delovnem zvezku na strani 18. in 20.