KAKOR ENO SRCE IN ENA DUŠA

Objavljeno: 13. 05. 2020

Starši, pozdravljeni.
 
Pošiljam novo katehezo. Dobro napredujemo in počasi se bližamo koncu veroučnega leta. Tudi sama še čakam navodila g. župnika v zvezi s tem. Poskrbite, da bo vaš otrok tudi to nalogo opravil in mi jo poslal. Hvala.
Kljub vremenu - sicer primernemu trem ledenim možem - vam želim kar se da prijeten in uspešen preostanek tega tedna.
 
Ker je že od nedelje spet mogoče spremljanje in sodelovanje pri sveti maši v cerkvi, vas vabim, da se nedeljskih maš udeležujete v živo, seveda ob upoštevanju vseh objavljenih navodil.
Pozdrav vam in otrokom.
 
k. Ana

 

KAKOR ENO SRCE IN ENA DUŠA

Znano ti je že, da si s krstom postal/a ne samo božji otrok, ampak tudi član skupnosti (občestva), ki se imenuje Cerkev. Cerkev, ki ji pripadaš, je katoliška Cerkev. To pomeni, da je razširjena po vsem svetu (katholikos v grškem jeziku pomeni vesoljen, svetoven). Več kot milijarda nas je. Si lahko predstavljaš, kako različni smo kristjani, smo pa člani ene Cerkve? Izpovedujemo sicer isto vero, vendar pripadamo različnim narodom, živimo v različnih državah, govorimo različne jezike in opravljamo različne poklice. Kljub tej raznolikosti, pa smo vendarle povezani med seboj.

Če pomisliš na našo domačo, postojnsko Cerkev, oziroma župnijo, je tudi sestavljena iz med seboj zelo različnih ljudi. Moški, ženske, otroci, mladi, stari, ... vsi ti ljudje opravljamo različne poklice in vsak na svoj način prispevamo k bolj »živi« župniji. Nekdo, ki opravlja poklic zdravnika, ali drugi, ki je učiteljica, ter spet drugi, ki nam streže v trgovini…vsi mi smo kristjani in vsak v svojem poklicu služi Bogu, pa tudi skupnosti.

Se še spomniš, kaj so bili po poklicu skoraj vsi prvi Jezusovi učenci? Res je, ribiči. Matej je bil cestninar (danes bi mu rekli davčni uradnik), Luka (evangelist) pa zdravnik. In vsak od njih je na svoj način poskušal »hoditi za Jezusom«, ga posnemati.

Že sama beseda po-klic ti pove, da je človek po-klican, da v življenju opravlja določeno delo. Da zasluži zase in svojo družino, da s svojim delom prispeva v dobro drugih, pa tudi, da služi Bogu. Če je Bog nekomu dal dar za učenje tujih jezikov, ga bo verjetno po-klical v poklic učitelja ali prevajalca … Drugemu pa je dal dar za tehnične stvari in ga kliče v poklic strojnika, računalničarja ali elektrotehnika. Vsi poklici so pomembni in potrebni, čeprav se včasih mogoče ne zdi tako. Si ti že razmišljal/a, v kateri poklic te kliče Bog? Kaj bi rad počel/a, ko boš odrasel/la? Kmalu bo čas, da začneš o tem resno razmišljati, kajne? Dobro je, da včasih kaj zmoliš v ta namen. Da boš prepoznal/a, kakšne načrte ima Bog s teboj. Zadnjič smo govorili o Svetem Duhu. Ravno on je tisti, ki človeka vodi v določen poklic, veš? Če boš ostal/a povezan/a z njim, ti bo kmalu bolj jasno…

Domača naloga: preberi besedilo v učbeniku na str. 99-101. Nato reši nalogo v d.z. str. 87-88. Str. 89 »preskoči«, na str. 90 pa reši vpr. št. 2,3 (pomagaj si z besedilom v učbeniku, str. 100!) in 7 (vprašaj starše ali odgovor poišči na spletni strani župnije Postojna).