MI SMO CERKEV

Objavljeno: 8. 05. 2020

Lepo pozdravljeni.

Počitnic je konec, ponovno pošiljam katehezo. Gremo naprej po učbeniku, tokrat je tema "Sveti Duh".
Konec tega ali v začetku naslednjega tedna bom otrokom poslala tudi vprašanja za ocenjevanje znanja. Skupaj z oceno, pridobljeno ob polletju, bodo otroci pridobili končno oceno v spričevalu (kot vam je znano iz prejšnjih let, potrebujem oceno iz znanja in iz domačih nalog).

Smo že v drugem tednu šmarnic, lepe Marijine ljudske pobožnosti. Šmarnice imamo tudi na naši spletni strani: http://zupnija-postojna.rkc.si/index.php/content/display/416
lahko pa jih spremljate tudi na temle naslovu: http://sku.rkc.si/2020/04/28/smarnice-za-otroke-2020-najvecji-dar/

MI SMO CERKEV

Prejšnji teden smo nekoliko podrobneje spoznali zgradbo svete maše. Upam, da si boš dele svete maše dobro zapomnil/a, saj je to zelo pomemben del življenja vsakega kristjana.

Danes pa pomislimo, kdo in zakaj se pravzaprav zbiramo pri obhajanju svete maše. Kdo smo mi, ki se vsako nedeljo (nekateri tudi med tednom) odpravimo v cerkev in tam, skupaj z drugimi kristjani obhajamo poseben obred? MI SMO CERKEV. Bodi pozoren – cerkev je eno, Cerkev pa drugo. Enaka beseda, druga vsebina, kajne?

Torej, Cerkev smo mi vsi. Velika družina Jezusovih prijateljev. Si se mogoče kdaj vprašal/a, od kdaj obstaja Cerkev? Danes boš izvedel, kdaj se je »rodila«…

Poslušaj odlomek iz Apostolskih del (to je knjiga Svetega pisma, ki opisuje življenje prvih kristjanov, torej prve Cerkve). (posnetek sem poslala kot prilogo)

Dogodek, ki smo mu priče, se imenuje praznik binkošti. Kot si lahko slišal/a, se je v Jeruzalemu zgodilo nekaj zelo nenavadnega. Prepričana sem, da bi bilo tudi zate zelo zanimivo biti tam in v živo videti in slišati čudno dogajanje: šum z neba, silovit vihar, ognjeni plameni, podobni jezikom nad glavami apostolov in seveda govorjenje v jezikih. Vse to je bilo res prava predstava, se strinjaš?

Bolj kot vse to, pa je pomembno, da veš, da je bil to dan, ko je Jezus (deset dni po vnebohodu, petdeset dni po vstajenju) svojim učencem poslal Svetega Duha. Sveti Duh je prestrašene učence, ki so se skrivali v dvorani zadnje večerje, »spremenil« v pogumne pričevalce«. Upali so si iti ven, med množico ljudi in govoriti o Jezusu, čeprav so s tem tvegali, da jih bodo zaprli, ali celo usmrtili.

Vendar se to ni zgodilo. Ravno nasprotno. Kot si slišal/a v posnetku, se je apostolom takrat pridružila velika množica ljudi (približno tri tisoč ljudi), ki so se želeli krstiti in postati kristjani. In oni so bili prva Cerkev. Zato imenujemo binkošti tudi rojstni dan Cerkve.

Zate pa je pomembno tudi, kdaj si ti postal/a član (članica) Cerkve. Ob krstu, seveda. Veš, kateri dan je bil to? Lahko bi rekli, da je bil to tvoj drugi rojstni dan, saj si takrat postal/a božji otrok. In tudi ti si takrat prejel/a Svetega duha. Pa ne samo takrat. Sveti duh pride pri vsakem prejemu zakramentov. Prav posebej ga boš prejel/a čez nekaj let, ko pride čas za … za kaj že?

Kdo sploh je Sveti Duh, zakaj ga potrebujemo in kaj sploh počne med nami? Na ta vprašanja boš dobil/a odgovore, ko boš malo starejši/a, že sedaj pa lahko pobrskaš za njimi tudi sam/a. Seveda, tudi stric Google ve marsikaj o njem J. Poskusi!

Domača naloga te čaka v delovnem zvezku na str. 83 – 85. Namesto vprašanj na str. 86 pa odgovori na naslednja (v del. zvezek): (in ne pozabi mi poslati fotografije tvoje naloge)

1. Kakšna je razlika med pomenom besede Cerkev in cerkev?
  2. Na kateri dan letos praznujemo binkošti?
  3. Kdaj in kje si se krstil? Kdo je tvoj krstni boter?
  4. S katerim zakramentom boš v največji meri prejel/a Svetega Duha?
  5. Kako se imenuje naša župnija in komu je posvečena naša župnijska cerkev?

Lep pozdrav vsem, posebej otrokom.

k. Ana