JEZUS JE VSTAL IN ŽIVI

Objavljeno: 15. 04. 2020

25. TEDEN: JEZUS JE VSTAL IN ŽIVI

Najprej vam želim blagoslovljeno veliko noč.

Predlagam, da si starši najprej preberete spodnja navodila nato pa si ogledate župnikovo razlago skupaj z otrokom.

0. PONOVITE KAJ STE SE POGOVARJALI PREJŠNJO URO

Vprašajte otroke, če vedo, kaj se je zgodilo v Jeruzalemu na cvetno nedeljo, na veliki četrtek, na veliki petek, na veliko soboto in na veliko noč.

(Slovesni vhod, zadnja večerja, trpljenje in smrt na križu, pokop in počivanje v grobu, Jezusovo vstajenje)

1. RAZMIŠLJANJE O TEMI

»Evangeliji nam vstajenje prikazujejo kot dogodek, ki je presenetil apostole, ki tega najprej niso mogli verjeti. Ko so jim žene pripovedovale, da so videle vstalega Jezusa, jim niso verjeli (prim. Lk 24,11). Ko se jim je pa prikazal Jezus sam, so mislili, da vidijo prikazen. "Vznemirili so se in obšel jih je strah" (Lk 24,37). Zlasti apostol Tomaž ni mogel verjeti vse do trenutka, ko se je dotaknil Jezusovih ran. Jezusa sta po lomljenju kruha prepoznala tudi dva učenca, ki sta potovala v Emavs. Apostol Pavel je srečal vstalega Jezusa na poti v Damask in je pri tem oslepel. Ko je ponovno dobil vid, je postal Jezusov učenec in največji apostol, ker je ponesel oznanilo o Jezusovem vstajenju po vsem svetu.

2. RAZLAGA ODLOMKA IZ SVETEGA PISMA

Dva izmed Jezusovih učencev sta na večer velike noči odšla iz mesta Jeruzalem v vas Emavs. Bila sta žalostna. Po poti sta se pogovarjala o vsem, kar se je zgodilo z Jezusom v Jeruzalemu.

Ko sta se tako pogovarjala, se je zgodilo nekaj nenavadnega. Pridružil se jima je mož, ki ga nista poznala. Pozdravil ju je in vprašal, o čem se pogovarjata med potjo. Čudila sta se, kako, da ne ve, kaj se je zgodilo v Jeruzalemu. Kako je Jezus umrl, za katerega sta mislila, da je Božji sin. Tedaj jima je skrivnosti mož začel razlagati. »Seveda, vse to se je moralo zgoditi, saj je bilo to že v naprej zapisano v Svetem pismu.« Moža sta poslušala in v njunih srcih se je nekaj spremenilo. Nista bila več tako žalostna. Besede, ki jih je govoril neznani mož, so jima vračale veselje in upanje. Približali so se vasi, kamor so bili namenjeni. Moža sta povabila tujca, naj gre z njima v gostilno. Rekla sta: »Ostani z nama, kajti proti večeru gre in dan se je že nagnil.« In vstopil je, da bi ostal pri njiju. Ko je sedel z njima za mizo, je vzel kruh, ga blagoslovil, razlomil in jima ga dal. (Za bolj nazorno pripovedovanje si lahko umislite tudi žemljico, ki jo razlomite.) Tedaj sta učenca doživela nekaj čudovitega. Spoznala sta, kdo je bil mož, ki je hodil z njima po poti. To je bil…? (otrok naj sam ugotovi) Jezus, ki je vstal od mrtvih.

3. SKLEP:

Ni ju pustil samih, ampak je bil z njima tudi takrat, ko sta bila žalostna, obupana in razočarana. Jezus pa ni bil le z učencema, ki sta šla iz Jeruzalema v Emavs.

Jezus je vedno tudi z nami. Z vsakim izmed nas. Posebej se tega spominjamo, kadar beremo Sveto pismo, pri molitvi, ko se z Jezusom pogovarjamo in ko smo pri sveti maši.

Vprašanje: Kaj duhovnik v Jezusovem imenu pri maši razlomi? (Kruh – hostijo)

4. DOMAČA NALOGA

Iz dodatnega lista št. 7. zalepi v pravem vrstnem redu vse štiri slike.

Župnikova kateheza: Youtube: https://youtu.be/Rg0d0RwQv0Q

Kratek filmček o Jezusovem vstajenju in o tem, kako se je Jezus prikazal Mariji Magdaleni, učencema na poti v Emavs in o nejevernem apostolu Tomažu. Youtube: https://youtu.be/_IBmXHO9nvQ

Želim vam lep velikonočni teden, radi se imejte in ostanite zdravi.

Pa še to:

Velikonočni čas

S slavjem velike noči začenjamo velikonočni čas, ki traja 50 dni, kar je sedem tednov po velikonočni nedelji. Nekateri dnevi so posebej pomembni:

dan

vsebina praznika

12. 4. 20

velika noč, 1. velikonočna nedelja, slavje Jezusovega vstajenja od mrtvih, največji krščanski praznik: »tretji dan od mrtvih vstal«

velikonočni teden ali velikonočna osmina, 8 dni slavimo Vstajenje kakor prvi dan

19. 4. 20

2. velikonočna nedelja ali bela nedelja, ker so novokrščenci do takrat nosili bela oblačila, ali nedelja Božjega usmiljenja po videnjih s. Faustine ali spomin na apostola Tomaža, ki se je prepričal, da je Jezus vstal, in izpovedal svojo vero vanj: Moj Gospod in moj Bog

3. 5. 20

4. velikonočna nedelja, nedelja Dobrega pastirja, saj je Jezus rekel: »Jaz sem dobri pastir«, zato je to tudi svetovni molitveni dan za nove duhovne poklice: duhovnike, redovnice in redovnike, misijonarje, katehistinje ...