24. Marija Magdalena sreča vstalega Jezusa

Objavljeno: 2. 04. 2020

24. teden: MARIJA MAGDALENA SREČA VSTALEGA JEZUSA

Starši in otroci lep pozdrav, še naprej moramo paziti na zdravje, svoje in vse ostalih. Upoštevajmo vsa navodila, s katerimi varujemo drug drugega.

Vse vas lepo pozdravljam. Starše prosim, če si preberejo osnutek kateheze, potem pa vas vabim, da prisluhnete tudi moji razlagi v Powerpoint prezentaciji, ki je objavljena na dnu strani.

1. CILJ KATEHEZE

—            Doživljajski: Otrok se čudi Božji moči, ki obudi Jezusa od mrtvih.

—            Spoznavni: Otrok odkriva znamenja vstajenja.

—            Dejavnostni: Otrok barva jajca in nese jedi k blagoslovu.

2. Razmišljanje o temi

»Kristusovo vstajenje je resničen dogodek, ki ima dve razsežnosti. Z ene strani je vstajenje zgodovinski dogodek. V zgodovini človeštva zapušča vidno sled: prazen grob, prikazovanja, vero, s katero pričujejo apostoli, ki se ne bojijo smrti ter rojstvo Cerkve. Na drugi strani je vstajenje dejanje vere, da je Bog Oče Jezusa iz Nazareta obudil v svojo »slavo«, ki je za nas vir veselja in upanja, da bomo tudi mi deležni vstajenja, če bomo imeli vero v Boga in bomo izpolnjevali njegove zapovedi.

Vsi štirje evangeliji govorijo o odkritju praznega groba. Marija Magdalena vzklikne: »Gospoda so vzeli iz groba in ne vemo, kam so ga položili« (Jn 20,13). Prazen grob je zelo zgovorno znamenje, ki kaže na skrivnost vstajenja. To posredno znamenje dobi svoj pomen v sporočilu angelov: »Kaj iščete živega med mrtvimi? Ni ga tukaj, temveč je vstal« (Lk 24,5-6).

3. Pripoved

Marija Magdalena je zgodaj zjutraj šla žalostna h grobu. Vedela je, da je grob zaprt z velikim kamnom. Pri grobu je jokala. Naenkrat je opazila, da je grob odprt in da je kamen odvaljen. Sklonila se je v grob (pokaže z gesto) in videla dva angela v belih oblekah. Vprašala sta jo, zakaj joka. Povedala je, da išče Jezusa in da ga je najbrž kdo odnesel, ker ga ni več v grobu. Ko se je obrnila, je zagledala Jezusa (pokaže kip Jezusa), a je mislila, da je vrtnar. Tudi on jo je vprašal, zakaj joče in koga išče. Vprašala ga je, če ve, kam so Jezusa odnesli. Takrat jo pokliče po imenu - »Marija« - in ona ga prepozna. Bila je presrečna, da je Jezus živi in da je premagal smrt. Magdalena to veselo novico najprej pove apostolom.

4. Razlaga pomena velike noči in vstajenja.

Nebeški Oče je Jezusa obudil od mrtvih, zato je Jezus vstal iz groba. Marija Magdalena in druge žene ter apostoli so ga videli živega. Vsi kristjani se veselimo Jezusovega vstajenja.

Na veliko soboto nesemo k blagoslovu velikonočna jedila. Dan, ko praznujemo spomin Jezusovega vstajenja od mrtvih pa imenujemo velika noč. To je največji krščanski praznik. Jezusovega vstajenja se veselimo tako, da nesemo kip vstalega Jezusa v procesiji okoli cerkve ali po cesti, da vsem ljudem pokažemo, da verujemo, da je Jezus res vstal od mrtvih. Sprevod vernikov z Najsvetejšim imenujemo procesija. Pri procesiji duhovnik nese monštranco s sv. hostijo, ki je telo Jezusa Kristusa. Med procesijo Jezus blagoslovi naš kraj in naše domove.

5. Dejavnost

Doma pripravite velikonočne jedi za blagoslov. Na spletni strani župnije Postojna (http://zupnija-postojna.rkc.si), bomo imeli blagoslov jedi v živo na veliko soboto, 11. 4., ob 16. uri. Skupaj z otroci pripravite velikonočno košaro za blagoslov jedi in spremljajte blagoslov v živo.

Kruh in vino nas spominjata na Jezusovo trpeče telo in kri – pršut nas Jezusov darovano telo, pirhi na kaplje krivi in košara na božji grob, hren na ostrino žebljev, potica na Kristusovo krono.

Zanimiva je tudi razlaga o velikonočnem piščančku: Kakor pride piščanec iz jajca in predre lupino, tako je prišel Jezus iz groba. V spomin na Jezusovo vstajenje barvamo prava jajca. Tem jajcem rečemo pirhi.

5. DOMAČA NALOGA - Z dodatnega lista št. 6 izreži velikonočna jedila in jih zalepi v košaro v delovnem zvezku na str. 53. Staršem pomagaj pripraviti košaro z velikonočnimi jedili. Poskusite tudi ščepec naribanega hrena in naredite selfi. Lahko pošljete tudi župniku, da bo videl, kako se boste držali.

Imejte se radi in imejte se lepo.

6. ŽUPNIKOVA RAZLAGA KATEHEZE. https://youtu.be/Yg7J3ox4Wjo

7. DEL RISANKE MARIJA MAGDALENA OBIŠČE PRAZEN GROB https://youtu.be/d6IDMfUO7f4